Kas yra Sifu vardas? Ar tai titulas?

Yra du skirtumai kaip naudojamas Sifu vardas Kinijos kultūroje ir Europoje. Europoje Sifu vardas yra naudojamas kaip titulas, lyg būtų išduotos aukštesnės valdžios, bet Kinijoje yra visai ne taip.

Pagrindinėje Žemininėje Kinijoje taip pat ir Honkonge mokytojas yra vadinamas Laoshi.

Shifu (Šifu) – mokytojas, turintis didesnius įgūdžius bet kokiuose konkrečiuose dalykuose, tad iš pagarbos toks mokytojas, Žemininėje Kinijoje ir Honkonge, yra vadinamas Sifu.

Sifu gali būti ne tik Kung Fu meistras, bet ir virėjas, taksi vairuotojas ir pan. Man atvykus į Honkongą buvo labai keista, kai su draugu įsėdus į taksi automobilį, draugas į vairuotoją kreipėsi Sifu, pradžioje aš pagalvojau, kad jis tikriausiai Kung Fu meistras, bet pasirodo ne, bet taip jau yra.

O Europoje dėl tam tikrų asociacijų Sifu tapo kaip titulas, kuris priverčia turėti tam tikrą studentų skaičių, vesti tam tikrą laiką treniruotes ir tik tuomet turėti garbės vadintis Sifu.

Grįžtant prie Kinijos ir Honkongo, ten yra visiškai kitaip. Todėl Kinijoje ar Facebook nematau meistrų, kurie save vadintų Sifu, nes taip yra kilę iš senesnių Kung Fu atšakų. Sifu vardą reikia užsitarnauti, negali būti taip, kad tu pats save pavadini Sifu. Yra tam tikros taisyklės, pvz.: Kung Fu yra sakoma taip: ,,Sergio Sifu“, Sifu tariamas po vardo, o ne prieš jį, tik tuomet atliekamas tinkamas pristatymas, supažindinimas.

Bet, kaip ir sakiau, tokia šių dienų realybė, kad vakarų pasaulyje Sifu tapo titulu. Pvz.: mano Facebook puslapyje yra du profiliai, viename iš jų mano vardas: ,,Sergio Pascal Ladarola“, o kitame fanų puslapyje: ,,Sifu Sergio“ su logotipu, tad atsižvelgiant į seną Kinų tradicinę kultūrą, tai nėra teisinga. Tai kelia juoką, bet vis dėlto tai yra vardas su kuriuo aš tapau žinomas ir pagal tai mane žmonės atpažįsta šiomis dienomis. Yra forumų, kuriuose kalbama apie mane ir vienas sako: ,,Sergio Pascal Ladarola“, o kitas nežino kas jis toks, o tik paminėjus: ,,Sifu Sergio“, sako: ,,ai čia tas pats“. Todėl dėl šios priežasties nekeičiu Sifu Sergio profilio. Kung Fu šeimoje yra šiek tiek kitaip, nes Sifu yra kaip mokytojas/tėvas/mokyklos vadovas, tai tarsi Kung Fu šeimos apjungimas.

Tikruoju Sifu tampama po arbatos ceremonijos, kuomet prisijungi prie šeimos rato, čia kaip Italijoje Padrino krikštatėvis, taip čia Sifu. Bet kuomet ateini iš skirtingos kultūros labai sudėtinga suprasti, dažnai vakariečiai daro ceremonijas, tačiau nuo sienų nuima ankstesnių kartų Sifu nuotraukas, palikdami tik savo Sifu, tai rodo nepagarbą, tad atliekant tikrąją pasveikinimo arbatos ceremoniją, svarbu išlaikyti šeimos ryšį iš giliau/ anksčiau.

Tad dabar, kai Europoje ar vakaruose yra didžiulės organizacijos, kaip sakiau Sifu titulas tapo kažkas naujo, tarsi paskirta aukštesnė valdžia, tvarka tokia, kad tu pradedi savo atskirą Kung Fu šeimą, kai kuriems žmonėms tai yra labai svarbu, jie laukia metų metus kol galės tapti Sifu, o tapus jie labai tuo didžiuojasi, pasirodo Facebook profilyje, pasidaro logotipą ir pan. Aš ne išimti, aš taip ir dariau praeityje, bet tai kai kuriems kinams sukėlė juoką, na bet yra kaip yra.

Tad nebūkite nustebę kai Honkonge aplink jus bus žmonės vadinami Sifu ir jus galvosite, o čia Kung Fu meistras, bet ne taip nėra. Tai reiškia, kad tas asmuo, turi kažkokį įgūdį tam tikrame dalyke.

Ačiū už žiūrėjimą ir susimatysime kitą savaitę.

Sifu Sergio.